ისტ-ის გამოყენება გაკვეთილზე
მასწავლებლის სახელი, გვარი: მაკრინე კობახიძე;
საგანი: ბუნებისმეტყველება;
სკოლა:
სსიპ აბაშის მუნიციპალიტეტის სოფელ გაუწყინარის საჯარო სკოლა;
სწავლების საფეხური/კლასი: მე-6
მოსწავლეთა რაოდენობა: 2 მოსწავლე, სსსმ მოსწავლე არ არის;
გაკვეთილის თემა:
ნივთიერების თვისებები
მიზანი:
მოსწავლემ შეძლოს ყოფა-ცხოვრებაში გამოყენებული ნივთიერებების დასახელება და მსჯელობა
მათი თვისებების შესახებ
კავშირი ესგ-ის
სტანდარტის შედეგთან და ინდიკატორები: ბუნ.მე-6. 5. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ნივთიერებათ
თვისებების აღწერა და მათი მათი ცვლილებების შესახებ მსჯელობა;
აქტივობის მიზანიდა აღწერა
|
მეთოდი /მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
რესურსი
|
დრო
|
1 აქტივობა
საორგანიზაციოსაკითხები, მიზნებისადაშეფასებისრუბრიკებისგაცნობა, გაკვეთილისთემისგაცნობა.
|
მინი ლექცია
|
მთელი კლასი
|
შეფასების რუბრიკა
|
3წთ
|
2 აქტივობა წინარეცოდნისგააქტიურებააღწერა:საშინაოდავალებისშემოწმება, მასწავლებელიმოსწავლეებსუსვავსკითხვებს:1. რასვხედავთჩვენსირგვლივ?
2.როგორისხეულებიარსებობს?
3.რისგანშედგებასხეულები?
4.როგორინივთიერებებიმოიპოვებადედამიწაზე?
მოსწავლეებს ვიდეოების გამოყენებით გავცნობ ბუნებრივ და ხელოვნურ ნივთიერებებს
და მათ ზოგიერთ თვისებას;
|
კითხვა- პასუხი
დემონსტრირება
|
მთელიკლასი
|
პროექტორი,
ნოუთბუქი, ვიდეო მასალა
|
8წთ
|
3 აქტივობა მასწავლებელისთხოვსმოსწავლეებსგაიხსენონნივთიერებებისთვისებებიდასვავსკითხვებს:
1.რითშეიძლებასხეულისფიზიკურითვისებისდადგენა?
2.რითგამოირჩევაზოგიერთინივთიერება?
3.აქვთთუარასხეულებსერთნაირითვისებები,ანგანსხვავავებული?
მასწავლებელი მოსწავლეებს აწვდის ინფორმაციას ნივთიერების თვისებებზე,ხსნის
სხეულის ფორმა, ფერი, სუნი,გემო,მოცულობა, აგრეგატული მდგომარეობა სხეულის ფიზიკური
თვისებებია.მუშაობს სახელმძღვანელოში მოცემულ
სავარჯიშოებზე.
|
მინი ლექცია
კითხვა- პასუხი
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო,
დაფა, ცარცი,
|
10წთ
|
4 აქტივობა
მასწავლებელი მოსწავლეებსსთხოვსახსნანროგორამზადებემნამცხვარს,
რა სხეულებს იყენებენ?როგორ იცვლება სხეულის ფიზიკური თვისებები?
როცა გამოცხვება შევძლებთ თუ არა ამ ნივთიერებებს
პირვანდელი სახე დაუბრუნოთ?მოსწავლეებიასახელებენრომნივთიერებებმაშეიცვალაფიზიკურიმდგომარეობა,
ცხობის პროცესში ქიმიურად.მასწავლებელი
მოსწავლეებს აწვდის ინფორმაციას სხეულის ქიმიურ თვისებებზე(ქიმიურ რეაქცია)
მასწავლებელიკლასი მუშაობს სახელმძღვანელოში მოცემულ სავარჯიშოებზე.
მოსწავლეებს აჩვენებს საპრეზენტაციო მასალას
სხეულის ფიზიკური თვისებების შესახებ, რომლის
ბოლო ნაწილშიც ჩართულია ზეპირად პასუხგასაცემი ტესტირების სლაიდი.
|
წერბარული საუბარი
დემონსთრირება
|
მთელი კლასი
|
ნოუთბუქი,
პროექტორი, PowerPoint
|
10წთ
|
|
|
|
|
|
|
|
5 აქტივობა
შეჯამება გაკვეთილს ვაჯამებ კითხვების დასმით, რომლებსაც მუსწავლეებს
საერთო კლასის სახით დავუსვამ.
|
კითხვა- პასუხი
|
მთელი კლასი
|
|
2წთ
|
|
7 აქტივობა
შეფასება
მოსწავლეებს გადავცემ learningapps.org
პროგრამით დამზადებულ ფაილებს,
რომელშიც მოცემული იქნება ტესტი.
|
დამოუკიდებელი
|
იდივიდუალური
|
ნოუთბუქი,
პრორექტორი
learningapps.org
|
10წთ
|
|
8 აქტივობა
საშინაო დავალება
მასწავლებელი მოსწავლეებს საშინაო დავალებად აძლევსშეასრულონ სავარჯიშოN
5,6,7.
|
მინი ლექცია
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო
|
2წთ
|
შედეგი თვალსაჩინოა
თუ მოსწავლე: ასახელებს
ყოფა-ცხოვრებაში გამოყენებული ნივთიერებების მაგალითებს მათი თვისებების შესახებ.
თარიღი: 15.10.2019
გაკვეთილის
რეფლექსია
თემა: ნივთიერებების თვისებები
2019 წლის
15 ოქტომბერს მე-6 კლასში
ჩავატარე გაკვეთილი ინფორმაციული
საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენებით. გაკვეთილის დასაწყისში გავაცანი მოსწავლეებს
გაკვეთილის მიზანი და შეფასების რუბრიკები. გაკვეთილი მიმდინერეობდა წისნაწარ შედგენილი
გეგმის მიხედვით, მოსწავლეები გავიდნენ შედეგზე. ვთვლი რომ ჩემს მიერ შექმნილი სასწავლო
რესურსი განკუთვნილია მე-6 კლასის მოსწავლეებისათვის. ამ რესურსის შექმნა შემდეგმა
ფაქტორმა განაპირობა. ბუნების გაკვეთილები ძირითადად ცდებზე და დაკვირვებებზეა აგებული,
ასევე მოსწავლისათვის რთული და მოსაწყენია ახალი მასალის ახსნა და განმტკიცება ტრადიციული გზით, ამიტომ მსურდა მასალა უფრო საინტერესო
ყოფილიყი, რის საშუალებასაც ისტ-ის გამოყენება მაძლევდა. რესურსი ინტერაქტიულია და
აქტიურად რთავს მოსწავლეებს საგაკვეთილი პროცესში, ხელს უწყობს ცოდნის განმტკიცებას.
გარდა ამისა ჩემს მიერ შექმნილი რესურსი ხელს უწყობს სხვადასხვა
უნარების განვითარებას, როგორიც არის ინფორმაციის
მოპოვება, ლოგიკური აზროვნების განვითარება და ზრდის მოტივაციას. ისტ-ის გამოყენება და
მისი მეშვეობით შექმნილი რესურსები საშუალებას აძლებს მოსწავლეებს აქტიურად ჩაერთონ საგაკვეთილი პროცესში.
ახალი მასალის გაცნობის მიზნით
YouTube-დან (გადახვევის რეჟიმში)
შესაბამისი ვიდეოების დახმარებით ვანახეთ გაკვეთილის თემის შემადარი მასალები. ასევე
Power
point საშუალებით მოსაწავლეებს ვუჩვენე სხვადასხვა ნივთიერებები , ასევე გამოვიყენე
სურათების ჩვენება , ცოდნის გამტკიცების მიზნით.
ამის შემდეგ მოსწავლეებს პრაქტიკულ სამუშაოდ მივეცი შეფასების
ტესტი კომპიუტერში წინასწარ
გამზადებულ პროგრამა learning-ში. რომელიც წინასწარ მქონდა მომზადებული და მისი გამოყენებით მოსწავლეებმა შეასრულეს ტესტი, რომლის მიხედვითაც შევაფასე
მათი ცოდნის შედეგები.
ვფიქრობ რომ ამ რესურსმა დადებითი ზეგავლენა
მოახდინა მოსწავლეებზე და დამეხმარა გავსულიყავი შედეგზე. მომავალშიც კვლავ ვაპირებ
მსგავსი აქტივობების განხორციელებას.
თარიღი:
18.10.2019
Комментариев нет:
Отправить комментарий