ადაპტირებული გაკვეთილის
გეგმა
მასწავლებლის სახელი,
გვარი, პირადი ნომერი: კობახიძე მაკრინე
საგანი: ბუნებისმეტყველება
სწავლების საფეხური/კლასი:
V კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 3, მათ შორის
1 სსსმ მოსწავლე
გაკვეთილის თემა: საბინადრო
გარემო
გაკვეთილის
მიზანი: გაკვეთილის მიზანია მოსწავლეებმა გაიგონ როგორ ეგუებიან
ორგანიზმები სხვადასხვა გარემოში ცხოვრებას. როგორ უწყობს ხელს ორგანიზმებს განსხვავებული
შეგუებულობები საკვების მოპოვებაში,მტრისგან თავის დაცვაში, გარემოს რთული პირობების
გადატანაში. ასვე გაიგებენ ცხოველთა ქცევებისა და მათი შეგუებითი მნიშვნელობის შესახებ.
სსსმ მოსწავლემ : სსსმ მოსწავლე შეძლებს დაასახელოს სხვადასხვა ცხოველის
საბინადრო გარემო. ცხოველები დააკავშიროს საბინადრო გარემოსთან.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი
შედეგები:
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
ბუნ.V.2.
მოსწავლემ უნდა
შეძლოს ორგანიზმებისათვის
შეგუებულობების მნიშვნელობაზე მსჯელობა.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ
მოსწავლე:
v
აკვირდება და აღწერს მცენარეებისა და ცხოველების ზოგიერთ გარეგნულ ნიშანს (მაგ., ფოთლის ზედაპირის ფართობი, ყვავილის აგებულება, შეფერილობა, თესლის გავრცელების სამარჯვები, ცხიმის მარაგი, საფარველი),
რომლებიც
ეხმარება
მათ
გარემოსთან
შეგუებაში;
v
აკავშირებს ორგანიზმების გარეგნულ ნიშან-თვისებებს საბინადრო გარემოსთან და ასაბუთებს მათ მნიშვნელობას გარემოსთან შეგუების თვალსაზრისით (მაგ., სქელი ღერო ხელს უწყობს უდაბნოს მცენარეების მიერ წყლის მომარაგებას, გრძელი ფესვი - ნიადაგის ღრმა ფენებიდან წყლის შეწოვას და ა.შ.);
v
ამოიცნობს სხვადასხვა ცხოველის სხეულის ერთი და იმავე დანიშნულების ნაწილებს (მაგ., ფეხი, ფრთა, ფარფლი - მოძრაობა; ცხვირი, დინგი, ხორთუმი, მწერების ულვაშები - ყნოსვა; ნიჟარა, ბაკანი, ბუმბული, ბალანი, ქერცლი - სხეულის დაცვა)
და
მსჯელობს
მათ
როლზე
გარემოსთან
შეგუების
ან
ცხოვრების
ნირის
თვალსაზრისით;
v
აღწერს ცხოველთა ქცევას (მაგ., მიგრაცია, ჯოგებად გაერთიანება, ოჯახებად ცხოვრება, შთამომავლობაზე ზრუნვა, სოციალური ურთიერთობები მწერებში, ზამთრის ძილი)
და
განმარტავს
მის
მნიშვნელობას
გარემოსთან
შეგუებაში;
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმით განსაზღვრული
გრძელვადიანი და მოკლევადიანი მიზნები
1. ბუნ.V.2. მოსწავლეს შეუძლია ორგანიზმებისათვის შეგუებულობების
მნიშვნელობაზე მსჯელობა.
ü მოსწავლე
აკავშირებს ორგანიზმების გარეგნულ ნიშან-თვისებებს საბინადრო გარემოსთან და ასაბუთებს
მათ მნიშვნელობას გარემოსთან შეგუების თვალსაზრისით.
ü მოსწავლე
ამოიცნობს სხვადასხვა ცხოველის სხეულის ერთი და იმავე დანიშნულების ნაწილებს და მსჯელობს
მათ როლზე.
ü მოსწავლე
აღწერს ცხოველთა ქცევას და განმარტავს მის მნიშვნელობას გარემოსთან შეგუებაში.
#
|
აქტივობის აღწერა
|
აქტივობის მიზანი
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო(წთ)
|
1
|
კლასის ორგანიზება, საგაკვეთილო წესების შეხსენება
|
დასწრების აღრიცხვა, მზადება გაკვეთილისთვის
|
ზეპირსიტყვიერი
|
მთელი კლასი
|
|
5წთ.
|
|
გამოწვევის ფაზაზე მასწავლებელი აჩვენებს ბავშვებს
სხვადასხვა ცოცხალი არსების სურათს და სვამს კითხვას სად ცხოვრობენ ისინი?
სსსმ მოსწავლე:
აქტივობაში ჩართულია სსსმ მოსწავლეც, პასუხების გაცემის
შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეს აწოდებს ფოტოებს და იგი წინასწარ გამზადებულ ჯგუფებში
განათავსებს ამ ფოტოებს. ეს ჯგუფებია ხმელეთი,წყალი,მიწა,ჰაერი.
კითხვა ახალ თემაზე გადასასვლელად: ბავშვებო,
თქვენი აზრით რატომ ირჩევენ ცხოველები და ფრინველები საცხოვრებლად სხვადასხვა გარემოს?
|
გამოწვევა;
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო
ფოტოსურათები
ბარათები
ქარალდები
მარკერები
|
|
2
|
მასწავლებელი ურიგებს მოსწავლეებს სურათებს,სადაც
გამოსახულია სხვადასხვა ცხოველები თავიანთ საარსებო გარემოში. მოსწავლემ უნდა დაასახელოს
ცხოველები და უნდა იმსჯელოს მათი საბინადრო გარემოს შესახებ.მოსწავლეებმა უნდა ჩამოთვალონ
სხეულის აგებულების თავისებურებები, რომლებიც ხელს უწყობს მათ საბინადრო გარემოსთან
შეგუებას.
სსსმ
მოსწავლეს მასწავლებელი აძლევს ბარათებს,
სადაც ცხოველების სახელები წერია და ცალკე სხვადასხვა საბინადრო ადგილის ფოტოსურათებს.მოსწავლე
ალაგებს შესაბამისად. შემდეგ ცდილობს ზეპირად წარმოადგინოს საკუთარი არჩევანი.
|
მოსწავლეების ცოდნის შემოწმება ცხოველთა საბინადრო
გარემოსთან დაკავშირებით
|
დაკვირვება; ინტერაქცია
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო
ფოტოსურათები
წინასწარ გამზადებული ბარათები
|
10 წთ.
|
3
|
მასწავლებელი პროექტორის დახმარებით მოკლე პრეზენტაციას
აჩვენებს ბავშვებს და უხსნის მათ როგორ,რა პრინციპით ირჩევს საარსებო გარემოს ესა
თუ ის ცოცხალი ორგანიზმი,როგორ ეგუებიან ორგანიზმები სსხვადასხვა გარემოში ცხოვრებას
და ა.შ.
|
გაკვეთილის შინაარსის გაგება
|
მინი ლექცია
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო
პროექტორი
|
5 წთ.
|
4
|
მასწავლებელი მოსწავლეებს
ურიგებს ფოტოსურათებს (იხ.დანართი) და წინასწარ გამზადებულ სქემას. ( იხ.დანართი
2 )მოსწავლეებს ევალებათ სურათები დააჯგუფონ სქემაში და შემდეგ თითოეული ცხოველის
უნარი დაუკავშირონ მის საცხოვრებელ გარემოს.მაგ.ფრენის უნარი დაუკავშირონ მერცხლის
საცხოვრებელ გარემოს. ბოლოს მოსწავლეს ევალება შექმნას თხზულება „რა მოხდებოდა თევზი
რომ დაფრინავდეს“?
მოსწავლეებმა უნდა
გააკეთონ დასკვნები და წარადგინონ კლასის წინაშე.
სსსმ მოსწავლე ავსებს იგივე სქემას. თხზულების ნაცვლად კი შეუძლია დახატოს რომელიმე საარსებო
გარემო და მასში მობინადრე ცოცხალი ორგანიზმები.
|
ლოგიკური აზროვნების უნარის განვითარება, შესაბამისობების
დანახვა
|
ინდივიდუალური მუშაობა
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო
ფოტოსურათები
სქემა
|
10 წთ
|
5
|
რეფლექსია. რეფლექსიის
ფაზაზე მასწავლებელი მოსწავლეებს უსვამს შემდეგ კითხვებს:
1.როგორ ეხმარება ორგანიზმებს მფარველობითი შეფერილობა
გარემოსთან შეგუებაში?
2.რა დამატებითი საშუალებები გააჩნიათ გამაფრთხილებელი
შეფერილობის მქონე ცხოველებს?
3.რატომ არ შეუძლიათ მათ თავის გადარჩენა მხოლოდ კაშკაშა
შეფერილობით?
4. თეთრ დათვს მტერი არ ჰყავს. როგორ ფირობ,რაში სჭირდება
ასეთ ძლიერ ცხოველს მფარველობითი შეფერილობა?
5.რა არის კურდღლის ბეწვის სისქისა და ფერის შეცვლის
გამომწვევი მიზეზი?
რომელი ფერები ეხმარება მას გარემოსთან შეგუებაში
სხვადასხვა სეზონზე?
სსსმ
მოსწავლის კითხვები:
1.რომელი და რომელი საბინადრო გარემო ვიცით?
2.სად ბინადრობენ თევზები? დათვები? ჭიაყელები?
3.რა მცენარეები და ცხოველები გხვდება გარემოში,სადაც
შენ ცხოვრობ?
4.რომელია მათი საარსებო გარემო?
|
ნასწავლი მასალის უკუკავშირი. გამოყენების უნარზე
მუშაობა;
|
ინტერაქცია.
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო
|
10წთ
|
6
|
საშინაო დავალება.
მასწავლებელი მოსწავლეებს ავალებს ფორმატზე გადაიტანონ
და პრეზენტაცია მოამზადონ ყველა სახის საბინადრო გარემოზე.გააფორმონ ცხოველებით და
ძირითადი ინფორმაციით. წარმოადგინონ კლასში.
სსსმ მოსწავლეს ევალება ანალოგიური.
|
ნასწავლი მასალის განმტკიცება;
პრეზენტაციის უნარის ჩამოყალიბება
|
ზეპირსიტყვიერი, ვიზუალური ჩვენება.
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო;
რვეული, კალამი
ინტერნეტი, დამატებითი ლიტერატურა
|
2
წთ
|
7
|
შეფასება.
მოსწავლეები გაკვეთილის
მსვლელობის პროცესში შეფასდებიან ზეპირი განმავითარებელი კომენტარით; გამოვიყენებ
შექებას და წახალისებას. გაკვეთილის ბოლოს კი ასევე შეფასდებიან განმსაზღვრელი შეფასებით.
|
მოსწავლეებისთვის უკუკავშირის მიცემა, წარმატებებზე
და ძლიერ მხარეებზე ყურადღების გამახვილება
|
ზეპისრიტყვიერი, ვიზუალური ჩვენება.
|
მთელი კლასი. (რამდენიმე მოსწავლესთან ინდივიდუალური მონიშვნა
მ.შ. სსსმ მოსწავლესთან)
|
|
2 წთ
|
დანართი 1:
დანართი 2.
ცოცხალი ორგანიზმები
|
დაფრინავს
|
დადის
|
ცურავს
|
1.
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
3.
|
|
|
|
4.
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
7.
|
|
|
|
8.
|
|
|
|
9.
|
|
|
|
10.
|
|
|
|
|
|
|
|
თარიღი: 19/09/2019 წ
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმა
საგანი: ბუნებისმეტყელება
მასწავლებლის სახელი, გვარი: მაკრინე კობახიძე
მოსწავლის სახელი,გვარი: ა. კ.
მიმართულება: ცოცხალი ორგანიზმები
მოკლევადიანი მიზანი (სემესტრული)
1. ბუნ.V.2. მოსწავლეს
შეუძლია ორგანიზმებისათვის შეგუებულობების მნიშვნელობაზე მსჯელობა.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი
მოკლევადიანი მიზანი განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ
მოსწავლისთვის შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
მოსწავლე აკავშირებს ორგანიზმების გარეგნულ
ნიშან-თვისებებს საბინადრო გარემოსთან და ასაბუთებს მათ მნიშვნელობას გარემოსთან
შეგუების თვალსაზრისით.
|
ჩამოწერეთ
მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი აქტივობების წინასწარ
შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|
1
|
მასწავლებელი ათვალიერებინებს მოსწავლეს გარემოს
(მაგ.სკოლის ეზო,მიმდებარე ტერიტორია,პარკი) და თხოვს, მოძებნოს მფარველობითი და
გამაფრთხილებელი შეფერილობის მაგალითები.მოსწავლე აკეთებს ზეპირ პრეზენტაციას.
|
სახელმძღვანელო
|
2
|
მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეს სხვადასხვა
საბინაო გარემოსა და მცენარეების სურათებს.მოსწავლე ალაგებს შესაბამისობის
მიხედვით.რომელი მცენარისთვის, რომელი საბინაო გარემოა შაესაბამისი. მაგ.
სქელღეროიანებსა და გრძელფესვიანებს
შეუსაბამებს უდაბნოს.
|
ფოტოსურათები
სახელმძღვანელო
|
3
|
მასწავლებელია ათამაშებს მოსწავლეს მფარველობითი
შეფერილობის მნიშვნელობის გამოსავლენად. მაგ. მწვანე ხალიჩის ფონზე მოთავსებული
სხვადასხვა ფერისა, შეფერილობის ფიგურის აკრეფა დროის ერთეულში. შემდეგ
კითხვების საშუალებით ეხმარება და ცდილობს მოსწავლემ გაიაზროს რა მნიშვნელობა
აქვს ორგანიზმების შეფერილობას.
|
სახელმღვანელო
|
4
|
მოსწავლე მასწავლებლის დახმარებით აკვირდება უდაბნოს
მცენარეს-კაქტუსს და აღწერს რა შეგუებლობა აქვს მას. შემდეგ კაკტუსის მაგალითზე
დაყრდნობით მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეს ფოტოებს და ის მსჯელობს
შეგუებულობის კონკრეტულ მაგალითებზე.
|
ფოტოსურათები
სახელმძღვანელო
|
შენიშვნა: ეს ფურცელი გადამრავლდება ყველა საგნის მასწავლებლისთვის
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის მონიტორინგი
2.
გრძელვადიანი მიზანი: ბუნ.V.2. მოსწავლეს
შეუძლია ორგანიზმებისათვის შეგუებულობების მნიშვნელობაზე მსჯელობა.
მოკლევადიანი მიზნები:
მოკლევადიანი მიზნები
|
თვე
1
|
თვე
2
|
თვე
3
|
თვე
4
|
თვე
5
|
|
1
|
მოსწავლე აკავშირებს ორგანიზმების გარეგნულ ნიშან-თვისებებს
საბინადრო გარემოსთან და ასაბუთებს მათ მნიშვნელობას გარემოსთან შეგუების
თვალსაზრისით.
|
მოსწავლე
ასხვავებს ცოცხალი ორგანიზმების საბინაო გარემოს, ასევე რა შეგუებულობა აქვთ მათ
გარემოსთან.მსჯელობს შეგუებულობის კონკრეტულ მაგალითებზე.
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
მიღწეული მოკლევადიანი მიზნების აღწერა ხდება
განმავითარებელი კომენტარით
მნიშვნელოვანია, ინდივიდუალურ სასწავლო
გეგმას თან ახლდეს სასწავლო წლის მანძილზე შესრულებული მოსწავლის ნამუშევრები,
დავალებები.
თარიღი:
15/10/2019 წ
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმა
საგანი: ბუნებისმეტყელება
მასწავლებლის სახელი, გვარი: მაკრინე კობახიძე
მოსწავლის სახელი,გვარი: ა. კ.
მიმართულება: ცოცხალი ორგანიზმები
მოკლევადიანი მიზანი (სემესტრული)
1. ბუნ.V.2. მოსწავლეს
შეუძლია ორგანიზმებისათვის შეგუებულობების მნიშვნელობაზე მსჯელობა.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი
მოკლევადიანი მიზანი განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ
მოსწავლისთვის შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
მოსწავლე აკავშირებს ორგანიზმების გარეგნულ
ნიშან-თვისებებს საბინადრო გარემოსთან და ასაბუთებს მათ მნიშვნელობას გარემოსთან
შეგუების თვალსაზრისით.
|
ჩამოწერეთ
მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი აქტივობების წინასწარ
შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|
1
|
მასწავლებელი ათვალიერებინებს მოსწავლეს გარემოს
(მაგ.სკოლის ეზო,მიმდებარე ტერიტორია,პარკი) და თხოვს, მოძებნოს მფარველობითი და
გამაფრთხილებელი შეფერილობის მაგალითები.მოსწავლე აკეთებს ზეპირ პრეზენტაციას.
|
სახელმძღვანელო
|
2
|
მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეს სხვადასხვა
საბინაო გარემოსა და მცენარეების სურათებს.მოსწავლე ალაგებს შესაბამისობის
მიხედვით.რომელი მცენარისთვის, რომელი საბინაო გარემოა შაესაბამისი. მაგ.
სქელღეროიანებსა და გრძელფესვიანებს
შეუსაბამებს უდაბნოს.
|
ფოტოსურათები
სახელმძღვანელო
|
3
|
მასწავლებელია ათამაშებს მოსწავლეს მფარველობითი
შეფერილობის მნიშვნელობის გამოსავლენად. მაგ. მწვანე ხალიჩის ფონზე მოთავსებული
სხვადასხვა ფერისა, შეფერილობის ფიგურის აკრეფა დროის ერთეულში. შემდეგ
კითხვების საშუალებით ეხმარება და ცდილობს მოსწავლემ გაიაზროს რა მნიშვნელობა
აქვს ორგანიზმების შეფერილობას.
|
სახელმღვანელო
|
4
|
მოსწავლე მასწავლებლის დახმარებით აკვირდება უდაბნოს
მცენარეს-კაქტუსს და აღწერს რა შეგუებლობა აქვს მას. შემდეგ კაკტუსის მაგალითზე
დაყრდნობით მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეს ფოტოებს და ის მსჯელობს
შეგუებულობის კონკრეტულ მაგალითებზე.
|
ფოტოსურათები
სახელმძღვანელო
|
შენიშვნა: ეს ფურცელი გადამრავლდება ყველა საგნის მასწავლებლისთვის
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის მონიტორინგი
2.
გრძელვადიანი მიზანი: ბუნ.V.2. მოსწავლეს
შეუძლია ორგანიზმებისათვის შეგუებულობების მნიშვნელობაზე მსჯელობა.
მოკლევადიანი მიზნები:
მოკლევადიანი მიზნები
|
თვე
1
|
თვე
2
|
თვე
3
|
თვე
4
|
თვე
5
|
|
1
|
მოსწავლე აკავშირებს ორგანიზმების გარეგნულ ნიშან-თვისებებს
საბინადრო გარემოსთან და ასაბუთებს მათ მნიშვნელობას გარემოსთან შეგუების
თვალსაზრისით.
|
მოსწავლე
ასხვავებს ცოცხალი ორგანიზმების საბინაო გარემოს, ასევე რა შეგუებულობა აქვთ მათ
გარემოსთან.მსჯელობს შეგუებულობის კონკრეტულ მაგალითებზე.
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
მიღწეული მოკლევადიანი მიზნების აღწერა ხდება
განმავითარებელი კომენტარით
მნიშვნელოვანია, ინდივიდუალურ სასწავლო
გეგმას თან ახლდეს სასწავლო წლის მანძილზე შესრულებული მოსწავლის ნამუშევრები,
დავალებები.
თარიღი:
15/10/2019 წ
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმა
საგანი: ბუნებისმეტყელება
მასწავლებლის სახელი, გვარი: მაკრინე
კობახიძე
მოსწავლის სახელი,გვარი: ა. კ.
მიმართულება: ცოცხალი ორგანიზმები
მოკლევადიანი მიზანი (სემესტრული)
1. ბუნ.V.2. მოსწავლეს
შეუძლია ორგანიზმებისათვის შეგუებულობების მნიშვნელობაზე მსჯელობა.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი
მოკლევადიანი მიზანი განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ
მოსწავლისთვის შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
მოსწავლე ამოიცნობს სხვადასხვა ცხოველის
სხეულის ერთი და იმავე დანიშნულების ნაწილებს და მსჯელობს მათ როლზე.
|
ჩამოწერეთ
მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი აქტივობების წინასწარ
შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|
1
|
მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეს მოძრაობაში
მყოფი ცოცხალი არსებების ფოტოებს, ესენი შეიძლება იყოს ადამიანები,ფრინველი,
თევზი, რომელიმე თათებიანი ცხოველი. შემდეგ კითხვების საშუალებით ცდილობს
მიიყვანოს იქამდე, რომ მოსწავლე მიხვდეს სხეულის რა ნაწილებს იყენებენ ეს
ორგანიზმები გადაადგილებისთვის.
|
სახელმძღვანელო
ფოტოსურათები
|
2
|
მასწავლებელი მოსწავლეს აწოდებს ბარათებს
წარწერებით: ბუმბული, ბალანი, ქერცლი, ნიჟარა, ბაკანი. შემდეგ აწოდებს სურათებს:
ფრინველი,ადამიანი,თევზი,ლოკოკინა, კუ.მოსწავლე ალაგებს ბარათებს და ფოტოებს
შესაბამისად. შემდეგ მასწავლებელი კითხვების დახმარებით ცდილობს მოსწავლეს
ათქმევინოს რატომ დააკავშირა მაგალითად კუ და ბაკანი, რაში სჭირდება კუს ბაკანი.
|
ფოტოსურათები
სახელმძღვანელო
ბარათები
წარწერით
|
3
|
მასწავლებელი მოსწავლეს აძლევს ცხრილს,სადაც ერთ
მხარეზე ჩამოწერილია ცოცხალი ორგანიზმების სხეულის ნაწილები, ხოლო მეორე მხარეს
ამ ორგანიზმების დანიშნულების აღმნიშვნელი სიტყვები.მაგ. მოძრაობა, სხეულის
დაცვა,კვება. მოსწავლე აჯგუფებს ცხრილში ინფორმაციას და შემდეგ ზეპირად საუბრობს
რატომ შეუსაბამა კონკრეტული ორგანოები ამ კონკრეტულ ჯგუფს.
|
სახელმღვანელო
ცხრილი
კალამი
|
4
|
მასწავლებელი მოსწავლეს აძლევს ფოტოებს,სადაც
სხვადასხვა ცოცხალ ორგანიზმებს არასწორად აქვს მიბმული ესა თუ ის ორგანო,
მოსწავლემ უნდა ამოიცნოს რა აქვს შეცდომით და უნდა დაასახელოს რატომ არ სჭირდება
ამ ფრინველს/ცხოველს ესა თუ ის ორგანო.
|
ფოტოსურათები
სახელმძღვანელო
|
შენიშვნა: ეს ფურცელი გადამრავლდება ყველა საგნის მასწავლებლისთვის
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის მონიტორინგი
2.
გრძელვადიანი მიზანი: ბუნ.V.2. მოსწავლეს
შეუძლია ორგანიზმებისათვის შეგუებულობების მნიშვნელობაზე მსჯელობა.
მოკლევადიანი მიზნები:
მოკლევადიანი მიზნები
|
თვე
1
|
თვე
2
|
თვე
3
|
თვე
4
|
თვე
5
|
|
1
|
მოსწავლე აკავშირებს ორგანიზმების გარეგნულ ნიშან-თვისებებს
საბინადრო გარემოსთან და ასაბუთებს მათ მნიშვნელობას გარემოსთან შეგუების
თვალსაზრისით.
|
მოსწავლე
ასხვავებს ცოცხალი ორგანიზმების საბინაო გარემოს, ასევე რა შეგუებულობა აქვთ მათ
გარემოსთან.მსჯელობს შეგუებულობის კონკრეტულ მაგალითებზე.
|
|
|
|
|
2
|
მოსწავლე ამოიცნობს სხვადასხვა ცხოველის სხეულის ერთი და იმავე
დანიშნულების ნაწილებს და მსჯელობს მათ როლზე.
|
|
მოსწავლეს
შეუძლია ამოიცნოს და დაასახელოს სხვადასხვა ცხოველისა თუ ფრინველის
ორგანოები.ასევე შეუძლია ისაუბროს რა დანიშნულებით იყებენენ ცოცხალი ორგანიზმები
ამ ორგანოებს.
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
მიღწეული მოკლევადიანი მიზნების აღწერა ხდება
განმავითარებელი კომენტარით
მნიშვნელოვანია, ინდივიდუალურ სასწავლო
გეგმას თან ახლდეს სასწავლო წლის მანძილზე შესრულებული მოსწავლის ნამუშევრები,
დავალებები.
თარიღი: 15/11/2019წ
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმა
თარიღი:
საგანი: ბუნებისმეტყელება
მასწავლებლის სახელი, გვარი: მაკრინე კობახიძე
მოსწავლის სახელი,გვარი: ა. კ.
მიმართულება: ცოცხალი ორგანიზმები
გრძელვადიანი მიზანი (წლიური ან სემესტრული)
1. ბუნ.V.2. მოსწავლეს
შეუძლია ორგანიზმებისათვის შეგუებულობების მნიშვნელობაზე მსჯელობა.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი
მოკლევადიანი მიზანი განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ
მოსწავლისთვის შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
მოსწავლე აღწერს ცხოველთა ქცევას და
განმარტავს მის მნიშვნელობას გარემოსთან შეგუებაში.
|
ჩამოწერეთ
მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი აქტივობების წინასწარ
შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|
1
|
მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეს ვიდეოს ცხოველთა
შესახებ, რომლებიც ოჯახებად ცხოვრობენ. ეს შეიძლება იყოს ანიმაციაც,მაგ.
„სიმბა“. შემდეგ კითხვების საშუალებით ეხმარება მოსწავლეს გაიაზროს მათი
ცხოვრების წესი. როგორ აქვთ ოჯახში როლები გადანაწილებული,ვინ არის ოჯახში
უფროსი და ა.შ.
|
სახელმძღვანელო
ფოტოსურათები
ვიდეორგოლები
ანიმაცია
|
2
|
მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეს ერთი ოჯახური ფოტო
მოიტანოს სკოლაში და ისაუბროს საკუთარი ოჯახის შესახებ.მოსწავლე ყვება როგორ
ინაწილებენ თავის ოჯახში მოვალეობებს.პირადად მას რა ფუნქცია აკისრია, ყველაზე
მეტად რა საქმის გაკეთება მოსწონს მას.
|
ფოტოსურათი
სახელმძღვანელო
|
3
|
მოსწავლეს მასწავლებელი აჩვენებს ფილმს ფუტკრების
ცხოვრების შესახებ და შემდეგ კითხვების საშუალებით ცდილობს გაარკვიოს როგორ
ინაწილებენ ისინი ფუნქციებს ოჯახში. შემდეგ მოსწავლე თავისი ფანტაზიით ხატავს ფუტკრების
ოჯახს.
|
სახელმღვანელო
ფანქრები
ფურცლები
ვიდერგოლი
|
4
|
მასწავლებელი მოსწავლეს აჩვენებს ცოცოხალი
ორგანიზმების სურათებს და თხოვს ცალკე დააწყოს ის ცხოველები თუ ფრინველები,
რომლებიც ოჯახებად ცხოვრობენ და ისინი, რომლებიც მარტო ცხოვრობენ.
|
ფოტოსურათები
სახელმძღვანელო
|
შენიშვნა: ეს ფურცელი გადამრავლდება ყველა საგნის მასწავლებლისთვის
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის მონიტორინგი
2.
გრძელვადიანი მიზანი: ბუნ.V.2. მოსწავლეს
შეუძლია ორგანიზმებისათვის შეგუებულობების მნიშვნელობაზე მსჯელობა.
მოკლევადიანი მიზნები:
მოკლევადიანი მიზნები
|
თვე
1
|
თვე
2
|
თვე
3
|
თვე
4
|
თვე
5
|
|
1
|
მოსწავლე აკავშირებს ორგანიზმების გარეგნულ ნიშან-თვისებებს
საბინადრო გარემოსთან და ასაბუთებს მათ მნიშვნელობას გარემოსთან შეგუების
თვალსაზრისით.
|
მოსწავლე
ასხვავებს ცოცხალი ორგანიზმების საბინაო გარემოს, ასევე რა შეგუებულობა აქვთ მათ
გარემოსთან.მსჯელობს შეგუებულობის კონკრეტულ მაგალითებზე.
|
|
|
|
|
2
|
მოსწავლე ამოიცნობს სხვადასხვა ცხოველის სხეულის ერთი და იმავე
დანიშნულების ნაწილებს და მსჯელობს მათ როლზე.
|
|
მოსწავლეს
შეუძლია ამოიცნოს და დაასახელოს სხვადასხვა ცხოველისა თუ ფრინველის
ორგანოები.ასევე შეუძლია ისაუბროს რა დანიშნულებით იყებენენ ცოცხალი ორგანიზმები
ამ ორგანოებს.
|
|
|
|
3
|
მოსწავლე აღწერს ცხოველთა ქცევას და განმარტავს მის მნიშვნელობას
გარემოსთან შეგუებაში.
|
|
|
მოსწავლემ
იცის რომ ზოგიერთი ცოცხალი არსება ოჯახებად ცხოვრობს, ხოლო ზოგიერთი-მარტო.ასევე
ასახელებს რაში ეხმარებათ ცოცხალ ორგანიზმებს ოჯახებად ცხოვრება და როგორ
ინაწილებენ ისინი ფუნქციებს.
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
მიღწეული მოკლევადიანი მიზნების აღწერა ხდება
განმავითარებელი კომენტარით
მნიშვნელოვანია, ინდივიდუალურ სასწავლო
გეგმას თან ახლდეს სასწავლო წლის მანძილზე შესრულებული მოსწავლის ნამუშევრები,
დავალებები.
მოსწავლის ინდივიდუალური სასწავლო გეგმა
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმა
(ისგ) არის სპეციალური საგანმანათლებლო
საჭიროების მქონე (სსსმ) მოსწავლისათვის შექმნილი, ეროვნულ სასწავლო გეგმაზე დაფუძნებული სასწავლო გეგმა.
მოსწავლე (სახელი, გვარი)
|
ა. კ.
|
||||||
პირადი ნომერი
|
XXXXXXXXXXX
|
||||||
სკოლა
|
სსიპ აბაშის
მუნიციპალიტეტის სოფელ გაუწყინარის საჯარო სკოლა
|
||||||
კლასი
|
V კლასი
|
||||||
დაბადების თარიღი
|
27.03.2009
|
||||||
ასაკი
|
10
|
||||||
მშობლის/კანონიერი წარმომადგენლის სახელი,
გვარი
|
დედა
- ნ.კ.
მამა-
დ. კ.
-
|
||||||
ტელეფონის ნომერი
|
|
||||||
იურიდიული მისამართი
|
აბაშა,
სოფელი გაუწყინარი
|
||||||
ფაქტობრივი მისამართი
|
აბაშა,
სოფელი გაუწყინარი
|
||||||
ელ ფოსტა
|
|
||||||
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმა
იქმნება მულტუდისციპლინური გუნდის მიერ მოსწავლის სპეციალური საგანმანათლებლო
საჭიროების დადასტურებიდან ერთი თვის
ვადაში, ხოლო უკვე იდენტიფიცირებული მოსწავლეებისთვის 2
კვირის ვადაში.
ისგ-ის შექმნის თარიღი (წელი, თვე, რიცხვი)
–19.09.2019
მოსწავლის
ისგ-ზე პასუხისმგებელი პირი
(კლასის დამრიგებელი) - მარინე ოქრომელიძე
სსსმ მოსწავლისათვის სკოლამ უნდა განსაზღვროს ინდივიდუალური სასწავლო
გეგმის შესამუშავებლად სამუშაო ჯგუფი (ისგ ჯგუფი), რომელშიც ერთიანდებიან სსსმ მოსწავლის საგნის მასწავლებლები, მშობელი,
ფსიქოლოგი, სპეციალური მასწავლებელი. ისგ-ის შეხვედრები
მნიშვნელოვანია ჩატარდეს წელიწადში მინიმუმ 4-ჯერ (იხ. ცხრილი). შეხვედრებზე განიხილება გეგმის შესრულების მიმდინარეობა და გეგმაში შესატანი ცვლილებები (თუკი, ამის საჭიროება არსებობს). გეგმის განხორციელების მონიტორინგის შედეგად გეგმა ექვემდებარება პერიოდულ ცვლილებებს.
|
|||||||
შენიშვნა: თუკი, წლის მანძილზე ჩატარდება
საჭიროებით განსაზღვრული შეხვედრა, ცხრილს დაემატება შესაბამისი ჩანაწერები.
|
(1)
შეხვედრა - I სემესტრის დასაწყისში, თარიღი 15.10.2019
ისგ - ის შეხვედრის მონაწილეები
|
|||
|
ნ.კ
|
||
|
მარინე ოქრომელიძე
|
სპეცმასწავლებელი
|
|
|
ნინო მეგენეიშვილი
|
ქართული
|
|
|
მაკრინე კობახიძე
|
ბუნება
|
|
|
ნინო ვეკუა
|
ინგლისური
|
|
|
|
|
|
(2)
შეხვედრა
- I
სემესტრის ბოლოს, თარიღი : 15/11/2019წ ისგ - ის შეხვედრის მონაწილეები
|
|||
|
ნ. კ
|
||
|
მარინე ოქრომელიძე
|
სპეცმასწავლებელი
|
|
|
მერაბი თოფურია
|
ისტორია
|
|
|
მანანა თელია
|
მათემატიკა
|
|
|
სპარტაკ ვერულაშვილი
|
სპორტი
|
მონაცემები სპეციალური
საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლისთვის მიმდინარე სასწავლო პროცესის თაობაზე
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმით სწავლების საჭიროება
(განმარტება: ეროვნული სასწავლო გეგმით
განსაზღვრული შედეგების რაოდენობრივი და/ან თვისებრივი ცვლილება, რაც გულისხმობს
სასწავლო მიზნების მოდიფიცირებას - რაოდენობრივ შემცირებას, გამარტივებას
მოსწავლის მზაობისა და შესაძლებლობების გათვალისწინებით).
|
დიახ
+
|
არა
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
დადებითი პასუხის შემთხვევაში, მიუთითეთ ის საგნობრივი პროგრამები (საგნები),
რომელთა ფარგლებშიც საჭიროა ინდივიდუალური სასწავლო მიზნის/ების განსაზღვრა
ისგ-თი სწავლება ყველა საგანში.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შინ
სწავლების საჭიროება
(განმარტება: იმ შემთხვევაში, თუ სსსმ მოსწავლეს ჯანმრთელობის მდგომარეობა
არ აძლევს სკოლაში სიარულის საშუალებას, სკოლა მიმართავს მულტიდისციპლინურ გუნდს, რომლის დასკვნის საფუძველზეც სსსმ მოსწავლე სწავლას განაგრძობს შინ
სწავლების ფორმით. ამ შემთხვევაში მოსწავლე ირიცხება სკოლაში, მაგრამ არ ესწრება გაკვეთილებს.
სკოლა უდგენს მას
ინდივიდუალური სწავლების გეგმას, რომლის მიხედვითაც
მოხდება სსსმ მოსწავლის შინ სწავლება).
|
დიახ
|
არა +
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
დადებითი
პასუხის შემთხვევაში, მიუთითეთ:
შინ
სწავლების ხანგრძლივობა:
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
შინ
სწავლებით უზრუნველყოფილი საგნები: ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
პასუხისმგებელი
მასწავლებელი/ები ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
დატვირთვა
კვირის განმავლობაში: –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ინდივიდუალური განრიგის საჭიროება
(განმარტება:
იმ შემთხვევაში, თუ სსსმ მოსწავლეს ჯანმრთელობის მდგომარეობის,
ქცევის სირთულეების ან სხვა მიზეზის გამო უჭირს ყველა გაკვეთილზე დასწრება და
სკოლასთან ადაპტაცია, მულტიდისციპლნური გუნდის გადაწყვეტილებით, შესაძლებელია ის
საჭიროებდეს გაკვეთილებზე დასწრების ინდივიდუალურ განრიგს).
|
დიახ
|
არა +
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
დადებითი
პასუხის შემთხვევაში, სასწავლო დღეებისთვის დააკონკრეტეთ გაკვეთილები, რომელსაც
მოსწავლე ესწრება
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო
გარემოს აკომოდაციის საჭიროება
(განმარტება: სასწავლო გარემოს
აკომოდაცია ნიშნავს სასწავლო გარემოს ისეთი ცვლილებას, რომელიც არ იწვევს
ეროვნული სასწავლო გეგმის შინაარსის შეცვლას, არამედ ხელს უწყობს სპეციალური
საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლისთვის შესაბამისი სასწავლო გარემოს და
პირობების შექმნას)
|
დიახ
|
არა +
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
დადებითი
პასუხის შემთხვევაში, შემოხაზეთ საჭირო აკომოდაციის სახეები
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ა) ინსტრუქციის აკომოდაცია:
·
ჟესტების ენა;
·
ბრაილის ანბანი;
·
კომუნიკაციის ალტერნატიული საშუალებების
გამოყენება (ბარათებით კომუნიკაცია);
·
ტექსტის ლექსიკის გამარტივება
·
ვიზუალური მინიშნება;
·
ვიზუალური ცხრილი;
·
ფონტის გაზრდა;
·
ტექსტში მნიშვნელოვანი ადგილების
მონიშვნა;
·
ინსტრუქციის პერიფრაზირება;
·
ინფორმაციის გამეორება;
·
აუდიო მასალის გამოყენება.
|
ბ) გარემო პირობების აკომოდაცია:
·
სკოლისა და კლასის ფიზიკური გარემო;
·
საკლასო ოთახის მდებარეობა;
·
მერხების განლაგება;
·
მოსწავლეთა განთავსება;
·
განათება;
·
ადაპტირებული ავეჯი, სივრცე;
· სწავლების სტრატეგია.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გ) შეფასების აკომოდაცია:
·
წერითი გამოცდის/ტესტირების ზეპირით
ჩანაცვლება ან პირიქით;
·
ასისტენტი, რომელიც მონიშნავს პასუხებს;
·
გამადიდებელი, ლუპა;
·
ხმის გამაძლიერებელი;
·
კალკულატორი.
|
დ) დროის, გრაფიკის აკომოდაცია:
·
დროის გაზრდა;
·
შეფასების, გამოცდის ეტაპობრივი
ჩატარება;
·
დროის დაგეგმვა;
·
დასწრების ინდივიდუალური გრაფიკი;
·
შესვენების ინდივიდუალური გრაფიკი
· დღის გრაფიკი, აქტივობების ხანგრძლივობა.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
დამატებითი
სერვისების საჭიროება
(განმარტება: შესაძლოა სსსმ მოსწავლეს
ესაჭიროებოდეს დამატებითი სერვისები სკოლაში სრულფასოვანი ინტეგრაციის
ხელშეწყობისთვის, მაგ. ინდივიდუალური გაკვეთილები რესურს ოთახში, ინდივიდუალური ასისტენტის მომსახურება, მობილობა-ორიენტაციის
ტრენერი, ჟესტური ენის თარჯიმანი, სასკოლო ავტობუსით მომსახურება, ადაპტირებული
ავეჯით სარგებლობა და სხვ.)
|
დიახ
|
არა
+
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
დადებითი
პასუხის შემთხვევაში, დააკონკრეტეთ
საჭირო სერვისი:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შენიშვნა: დადებითი პასუხების შემთხვევაში პირადი საქმე
უნდა შეიცავდეს შესაბამის დოკუმენტაციას (სამედიცინო ინფორმაცია,
მულტიდისციპლინური გუნდის დასკვნა, სხვა სპეციალისტების დასკვნა), რომელშიც
შესაბამისი სპეციალისტის მიერ დასაბუთებული უნდა იყოს აღნიშნული საჭიროებები.
კლასის დამრიგებლის ხელმოწერა ______________________________________
დირექტორის ხელმოწერა ______________________________________________
მშობლის
ხელმოწერა __________________________________________________
შეფასების შედეგები
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმა უნდა ითვალისწინებდეს ინფორმაციას ბავშვის აკადემიური, კოგნიტური, სოციალური, ქცევითი, ემოციური, მოტორული და სხვა სფეროების შესახებ
აკადემიური უნარები
(აფასებს საგნის
მასწავლებელი)
|
ძლიერი მხარეები
|
სუსტი მხარეები
|
წერა
|
ცნობს და წერს ანბანის ყველა ასოს.წერს მარტივ ორ-სამ მარცვლიან
სიტყვებს კარნახით; კალამი უჭირავს მარცხენა ხელით, სწორი ჩაჭიდებით, ახერხებს
ერთ აბზაციანი ტექსტის უშეცდომოდ გადაწერას.
|
უჭირს წაკითხულიდან წერილობითი შინაარსის გადმოცემა;
უჭირს კარნახით წერა, საჭიროებს ხშირ გამეორებას სიტყვებისას;
|
კითხვა
|
კითხულობს და აერთიანებს მარცვალს, აერთიანებს სიტყვებს
წინადადებაში;
ტექსტს კითხულობს ნელი ტემპით თუმცა ხშირად უშეცდომოდ;
|
კითხვისას უჭირს ინტონაციის სწორად გადმოცემა, სასვენ ნიშნებთან ვერ
აკეთებს პაუზებს;
უჭირს ასაკობრივი საფეხურის ტექსტის შინაარსის გაგება;
|
თხრობა
|
შეუძლია და ხალისით საუბრობს ყოფითი შინაარსის მქონე თემებზე; სიუჟეტური
ნახატების მიხედვით შეუძლია მოკლე წინადადებით გადმოგვცეს პატარა მოთხრობის
შინაარსი;
|
ვერ ახერხებს წაკითხულის შესახებ საუბარს, საჭიროებს ბევრ დამატებით
კითხვას;
უჭირს აბსტრაქტული თემების შესახებ საუბარი;
|
ანგარიში
|
შეუძლია დათვლა 40-მდე, ანგარიში 20-ის ფარგალში; უკუთვლა 20-ის
ფარგალში;
შეუძლია შესაბამისი რიცხვების გროვებთან აზრობრივად დაკავშირება;
|
არ იცის გამრავლების ტაბულა;
ცნობს ფულს,თუმცა ვერ ახერხებს მის ფუნქციურად გამოყენებას;
უჭირს ანგარიში დამხმარე საშუალებების (საანგარიშო,ჩხირები,თითები)
დაუხმარებლად;
|
კოგნიტური (შემეცნებითი) უნარები
(აფასებს სპეც მასწავლებელი ან/და ფსიქოლოგი
)
|
ძლიერი მხარეები
|
სუსტი მხარეები
|
აღქმა
|
შეუძლია
ფერის, ფორმის და ზომის
იდენტიფიკაცია,ასახელებს და არჩევს გეომეტრიულ ფიგურებს, შეუძლია საგნების
კატეგორიზაცია,ერთი კატეგორიის საგნებს შორის განსხვავებების მოძებნა.
|
უჭირს ზოგიერთი სივრცითი მიმართების აღქმა. მაგ.მარჯვენა/მარცხენა,
გარეთ/შიგნით, ზევით/ქვევით;
|
ყურადღება
|
შეუძლია
მისთვის საყვარელ აქტივობაზე ყურადღების შენარჩუნება 30-40 წუთის განმავლობაში.
უფრო მეტად მხედველობით აქტივობებზე.
|
დავალებაზე
მუშაობის პროცესში გარეშე სტიმულები იწვევენ მისი ყურადღების გადანაცვლებას.
|
მეხსიერება
|
არჩევს
მარჯვენა-მარცხენას, დიდ-პატარას, მძიმე-მსუბუქს;
დამხმარე
კითხვებით შეუძლია სხვის მიერ წაკითხული მარტივი მოთხრობის შინაარსის გადმოცემა;
შეუძლია
ორ და სამ სიტყვიანი წინადადებების გამეორება.
|
ოთხსიტყვიანი
წინადადების გამეორებისას ტოვებს ან ცვლის წინადადებაში პირველ ან მეორე
სიტყვას.
|
აზროვნება
|
შეუძლია
მარტივი მიზეზშედეგობრივი კავშირების დამყარება, შეუძლია ჩამოთვალოს წელიწადის
დროები, თვეები,კვირეები,დღეები. შეუძლია განსაზღვროს წელიწადის რომელი დრო,
თვე,დღეა.
|
უჭირს აბსტრაქტული აზროვნება. კითხვებზე პასუხისას ფიქრობს
დიდხანს,საჭიროებს დამატებით კიტხვებს.
|
მეტყველება
|
მეტყველებას იყენებს კომუნიკაციისთვის, მეტყველებს
ნელა, თუმცა გამართულად; მეტყველებს მარტივი წინადადებებით;
|
დიალოგის
მიმდინარეობისას აკეთებს ძალიან დიდ პაუზებს,უჭირს დიალოგისთვის შესაფერისი
ლექსიკის მოძებნა;
|
ქცევა და ემოცია
|
ქცევა მოწესრიგებული
აქვს, არ არის კონფლიქტური, არ აზიანებს არც თანატოლებს და არც
თვითდამაზიანებელი ქცევები არ შეინიშნება.
|
|
კომუნიკაცია
|
იცავს
სხვადასხვა სოციალური კონტექსტისთვის შესაფერის ქცევის წესებს;
კონტექსტის
შესაბამისად გამოხატავს ემოციებს;
|
თანატოლებთან ხშირად
არ საუბრობს; უჭირს მათთან საერთო ენის გამონახვა;
|
მსხვილი მოტორული უნარები
|
გადაადგილდება
დამოუკიდებლად; კიბეზე ადის-ჩადის დახმარების გარეშე; აქტივობების შესრულების
დროს იყენებს მხოლოდ მარცხენა ხელს;
სიარულისა და სირბილისას ხშირად ეცემა.სიარულისას მიათრევს მარჯვენა
ფეხს.
|
გადაადგილებისას
ახასიათებს ნელი ტემპი; სიარულისას განზე გააქვს ფეხები, ვერ ახერხებს კიბეზე
ასვლა-ჩამოსვლას ჩაჭიდების გარეშე,ვერ იცავს წონასწორობას, ვერ იჭერს ბურთს
ხელით და ფეხით, არ შეუძლია ბურთთან დაკავშირებული თამაშები;
|
ნატიფი მოტორული უნარები
|
დახმარების გარეშე
აწყობს ფაზლებსა და კუბიკებს, თუმცა ცალი ხელით მხოლოდ.საწერი საშუალება უჭირავს
ასევე მარცხენა ხელით.მარჯვენა ხელით საგნების დაჭერა დიდხანს არ შეუძლია.
|
უჭირს გაფერადების
დროს კონტურის დაცვა, ასევე უჭირს მაკრატლის მოხმარება, ვერ ახერხებს წვრილი
დეტალების გამოჭრას.
|
ფუნქციური უნარ-ჩვევები(კვება, ჩაცმა გახდა, ტუალეტი,
საკუთარი ნივთების მოწესრიგება...)
|
ა. სკოლაში სკოლაში
დადის დამოუკიდებლად;
იწესრიგებს თავის
პირად სივრცეს;
თავისი თავის
მოწესრიგებას ნაწილობრივ ახერხებს; იცის ზოგიერთი საოჯახო ტექნიკის გამოყენების
წესები.
|
პირადი სივრცის
მოწესრიგებისას ხშირად ჭირდება მითითებების მიცემა;
დამოუკიდებლად ვერ
სარგებლობს ტრანსპორტით, ვერ იცავს დროის მენეჯმენტს; ვერ იყენებს ფულს
დანიშნულებისამებრ;
|
ინტერესები, განსაკუთრებული მიდრეკილებები
|
|
|
საგანმანათლებლო გარემოს შეფასება
|
საჭირო რესურსების ჩამონათვალი, რაც
მნიშნელოვანია სსსმ მოსწავლის სწავლის ხელშეწყობისთვის, მაგ ადამიანური ან/და
მატერიალური რესურსი
|
|
|
მოსწავლის საგნობრივი შეფასება სასწავლო წლის დასაწყისში
მოსწავლის სახელი-გვარი:
ა. კ
კლასი: V
საგანი: ბუნებისმეტყველება
მასწავლებლის სახელი-გვარი:
მაკრინე კობახიძე
თარიღი: 02.10.2019
წელი
მასწავლებლის დასკვნა ინდივიდუალური სასწავლო მიზნების
საჭიროების თაობაზე
მასწავლებლის ხელმოწერა
––––––––––––––––––––––––––––––––
დირექტორის ხელმოწერა
––––––––––––––––––––––––––––––––––
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий